09 Nisan 2009

Beyin Kanaması ve Teşhis


"Mangal yaparken aniden Sinem'in ayağı takılır ve düşer. Hemen Ambulans'a haber vermek istedilerse de Sinem buna karşı çıkar... ve kendisini iyi hissettiğini ve düşmesine sebep olarak da ayakkabılarının yeni olduğunu söyler. Biraz titrek ve solgun göründüğünden, arkadaşları üstünü başını temizlemeye yardımcı olurlar ve önüne dolu bir tabak koyarlar, çünkü elindeki tabağı düşürmüştür. Sinem akşama kadar diğerleriyle birlikte eğlenmeye devam eder. Eşi aksam olduğunda arkadaşlarını arayıp Sinem'in hastaneye kaldırıldığını haber verir. Akşam saat 23:00'te Sinem vefat etmiştir. Meğer Mangal yaparken Beyin Kanaması geçirmiş. - Eğer herhangi biri bunun bir Beyin kanamasi oldugunu anlasaydı Sinem bugün hayatta olabilirdi.


Beyin kanaması oldugunu anlamak için asağıdaki dört adımı uygulamak gerekir: Beyin kanamasi semptonlarını anlamak çok zor olabilir. Fakat bu konuda bilgisiz olup beyin kanaması geçiren kişiye müdahale edilmezse, beyin çok ciddi zararlar görebilir. Doktorlar, artık herkesin aşağıdaki 4 adımı uygulamakla, bunu kolayca anlayabileceğini söylemektedir.

1=Kişinin gülümsemesini istemek (eğer yapamazsa = Felç demektir)

2=Kişinin çok basit bir cümle söylemesini istemek ('Bugün çok güzel bir gün') gibi.

3=Kişiden her iki kolunu birden kaldırmasını istemek .

4=Kişiden dilini dışarı çıkartmasını istemek. Eger yamulmuşsa bu da felç geçirdiğine işarettir.
Eğer kişi bu dört adımdan birini yerine getiremiyorsa,lütfen derhal acil Servise haber veriniz ve Doktora telefonda durumu izah ediniz. ( mail kutuma gelen bir yazı belki faydası olur)

2 yorum:

umidim dedi ki...

Teşekkürler. Ama ben unuturum ki!
Öyle bir anda zaten aklıma gelmez herhalde, üstüne panik de olurum :)

karakalem dedi ki...

bende tam aksine bazen sakinliği abartıyorum. bazen evde çocuk bir yerlere çarpıyor, düşüyor kalkıyor, ben bakıp "kalk kızım bişsy olmaz"deyip işime bakıyorum, hanım kaçırmıyor "ammada gamsızsın ha!!