10 Nisan 2009

Bu ne Perhiz Bu ne Lahana Turşusu


Ekrandanda olsa, uzaktanda olsa, göz temasınız olmasada bir olayda, söylenen sözlerde samimiyetsizlik var ise anlamaktan zorlanmıyorsunuz.. Mekanik ne anlaşılır diyenlerden değilim.. Ve fakat ekran başına oturduğum zaman fellik fellik vaktimi en az zayi edecek program arıyorum.. Çok defa yazmaya niyetlendim, vazgeçtim. Fakat artık boğazımızı aştı bu samimiyetsizlik. Özellikle gündüz kuşağı programlarında, ellerinde iki cilt fetva kitabı, ağızlarında 3-5 hadis-i şerif ve ayet-i kerime ile türlü türlü fetvalar ve yorumlarda bulunuyorlar.. İşinin ehli olanlar yada olmayanlar bir yana, kanalların samimiyetsizliği içimi acıtıyor.. Nasıl mı?.. Bir yandan Dini-imam değil- nikahı yerden yere vururken, öte yandan "erkek, eşini sevmezse nikahı düşer mi?.. sorusuyla reyting avcılığı ve riyakarlık yapıyorlar.. Allah dostlarının mübarek kabirlerinde dua edenlere demedikleri sıfatı bırakmazken, programda sürekli, filanca Hz'lerinin hayatındaki sır ne? mübarek x evliya hangi büyük kerameti gösterdi? gibi vahim ve çelişkili yayınları yapmaktan geri kalmıyorlar... Bu örneklemelere daha nice garabetler eklemek mümkün.. Daha uzatmayayım... Şunu sormak lazım, bizler yıllarca okul okuduk. Matematik, fizik, sosyal, tarih..Öğrenmek istediğimiz dersin öğretmeninden sınıfında gerekli olanı öğreniyor, beli başlı saatlerde gidip geliyoruz.. Ama ben bu yaşıma kadar- AÖF hariç- hiç bir programda, matematik sorularının çözümlerini görmüyorum. Ya da bir fizik profösörü çıkıp çıkıp halkı aydınlatmıyor.. Neden? Nedeni prim yapacak bir, üzerinde kargaşa bırakacak, nereye çeksen oraya gelecek konular olmadığı gibi, reyting sağlamaz.. İnsanları aydınlatmak kadar hayırlı bir iş yok, ve hiç bir programa çıkmasınlar da demek olmaz. Lakin bu şekildede suistimal etmek, yanlış.. Dini meseleler, ocağa çayı koyup, kekle pastayla ekran karşısına kurularak öğrenilmez.. V e İslam öyle derindir ki, az bilenlerin kafasını karıştırmak kolaydır.. Ekranlardaki bu samimiyetsizlik faydadan çok zarar veriyor.. Ne diyelim daha sağlıklı bir yapılanma ile televizyon bilgi kutusuna dönüşebilsin..

2 yorum:

umidim dedi ki...

Ne kadar haklı ve güzel tespitler. Zihninize sağlık. Ama hırsızın hiç mi suçu yok lafzı geliyor aklıma. Maalesef ki eğitilmemiş yada kendini eğitememiş bir topluma ne verirseniz onu alıyor yada almaya çalışıyor. Durumdaki vahameti görse, anlasa ve itse elinin tersiyle, bir daha reyting kaygısıyla böyle salak saçma programlar yapabiliyorlar mı bakalım bir daha.

karakalem dedi ki...

Sağolun evet bizimde işimize gelen çok taraflar olduğu için sürekli yayın yapıyorlar..Kullanıyorlar.. Karınca misali su taşımak gibi olsada belki bir iki kişiye faydamız olur.. Kolay gelsin..