29 Ekim 2009

Aşk Sayıklamaları*6


Mecnun ve Leyla aşk aleminin remzi ve resmi olurken buna bir şekilde sebep olanlarıda arada yoklamalı diye düşünüyorum. Kimler mi?. Aşka engel olanlar, istemeyenler. Leyla'nın babasının nasıl bir kültür atlası açtığından haberi var mıdır acaba ?. Kays'ı-mecnun- evine çağırıp, karşısına alsa meramının ne olduğunu sorsaydı ve bu sevdanın makul bir istek olduğuna karar verseydi bugün Fuzuli destansı gazelinin gururuyla anılır, Karakoç Leyla'yı Mona Lisa yapar mıydı?.. Yapabilecek menbaı bu denli yüksek seciyede bulabilir miydi?..

Bir şeye engel olanların sayısı ve siddeti ne kadar çok ve uzunsa o şey o kadar kutsallaşır ve yüceltilir. Aşkın izdüşümlerinin tercümesini yapan nice kimse, buna engel olanların da müteşekkiri olmalıdır. Bu peşinden koştuğumuz emelin kıymetinide artırır ve ne kadar düşman varsa o kadar güç toplamak gerekir, sabırla yürümek gerekir..

Gülü eşsiz kılan Bülbülün figanıyla beraber dikenlerininde olmasıdır. Gül koklamak için kökünü sımsıkı kavrayanın canı yanacaktır ama o kokuyu da bir kez aldıysa dikene rağmen yine koklamak isteyecek, yine tutmak isteyecektir.

Dikensiz olsaydı gül böyle peşinden koşturur muydu?. Ulaşılmaz olan biraz da nazlı ve engeli olandır. Manevi yada maddi, uhrevi yada dünyevi pek değişmez.

Sevabı kıymetli ve elde etmeyi zor kılan nefsin varlığı ve nefsi aştıkça gönlü aydınlatan hazdır. İmtihandır dünyanın aslı ki kolay bir imtihan olsa karşılığı cennet gibi bir nimet olmazdı.

O yüzden diyorum ki istediğimize engel olanlara bakarak hazırlanalım birde, güçsüzlüğümüzü sadece acziyetimize değil, acziyete düşürenede bağlayalım ve ağlayacksakta güleceksekte mağlup ettiğimizin zorluğuyla ağlayalım, gülelim. Mecnun, Lela'ya çok aşık olduğundan mecnun olmadı. Mecnun o zorluğu çıkaranları aşmanın şevki ve sabırla istemin dirayetiyle mecnun oldu mecnun kaldı. Bir şeyi çok sevdiğimizle değil, sevdiğimize en çok neyi feda ettiğimizle ölçülüyoruz. Nasıl mücadele ettiğimizle, neler yaptığımızla, iniyor ve çıkıyoruz..

Aşkı büyütenler biz değiliz ve bu payeyi sadece kendimize veremeyiz; buna sebep olanlar olmasaydı bu kadar kıymetlenmezdi şu alemdeki çok şey. Ama onları takdir değil, tekzip etmeli ve onlar bir büyüyorsa karşımızda biz on küçültmeliyiz.

Aşkı manen arayanlar, müteşekkir değil mütefekkir olurken; insana aşık olan bizler Leyla'nın babasına kızmayalım onada müteşekkir olalım ara sıra, bizlere mecaz yada gerçek böyle bir miras sundu diye..

2 yorum:

bahar gelsin dedi ki...

rilke demiş ki:
aşk,kavuşma arzusuyla şiddetli yanmaktır

eline sağlık güzel bir yazı olmuş
ama yine de ekleyeceğim güzelliğin on para etmez bu bendeki aşk olmasa:))

karakalem dedi ki...

evet doğru bir söz ama bende kavuşma arzusunu artıranlar olmasa acaba nasıl olurdu gibi düşündüm.
Çünkü her yaratılan zıttı ile kaimdir.
ya da .. beni ne doktorlar mühendisler istedi..:)