17 Ekim 2009

İslam Tarihini Kadınlar Yazarsa (?)


Fikrin çıkış noktası bu bünye değil. Balçiçek Pamir isimli Habertürk yazarı, Sibel Eraslan'ın Çöl kitabını okumuş ve Peygamber Efendimiz'den çok etkilenmiş. Fakat her nasılsa İslam kitaplarını salt emir ve yasaklardan mütevellit sanıp, Peygamberimiz'in kadınlara, çocuklara velhasıl tüm insanlığa insan ötesi güzellikte davrandığını yeni öğrenmiş. Bundan yola çıkarak İslam tarihinin ya da tarihin kadınlar tarafından yazılsa daha munis olabileceğini belirtmiş yazının sonunda..

İslam tarihinden bu kadar uzak ve daha vahimi Resulullah Efendimiz'in hayatından uzak olması ve bunu bir romandan öğrenip, geride kalan kitaplara haksızlık edercesine sütünlarına taşıması hayretimi artırdı.

Şahsiyetini ve fikrayıtını bilemesemde, onun şahsında bugün Medya denilen organlardaki -istisnaları müstesna- bir çok yazarın İslam'a ve Efendimiz'e(s.av) bigane olduklarını düşünüyorum. Esef veren bir durum. Keza bu insanlar sözde ülkenin nabzını tutuyor, hocaları karşılarına alıp sorular soruyor, İslam'ı tartışmaya açıyor.

Bütün bunları yapmak için en azında özet olarakta olsa bir birikime sahip olmaları gerekir.

Aslında bu denli yazıları fazla önemsemiyorum lakin bazen hayretim, gülümsemeye gidiyor, acı bir gülümsemeye..

Misal şöyle yazmış, Pamir.." Peygamber, namaz kılan kadınları görünce onlara el sallarmış. Kuşu ölen bir vatandaşa-ki o bir çocuktu kıssayı bulup taşırım inşaalah buraya- taziyede bulununmuş."

Konuyu daha fazla dağıtmayalım lakin bu din öyle muhkem kitaplara ve leziz eserlere sahip ki, kimin yazdığının pek önemi yok, (kadın erkek, şeyh, alim, mürid, öğrenci,) hülasa isteyen dileyen bulabilir. Mühim olan merak edip art niyet aramadan öğrenmek istemek..

Acaba diyorum okuyunca bağlanıp kalıp, modern modern diye yutturduklarını inkara düşeceklerinden ve ayıplanacaklarından mı korkuyorlar?.. Yoksa bu kadar da cahil olamazlar dimi?

2 yorum:

bahar gelsin dedi ki...

her sene ramazanda iftar namazı kılındı der medya
hayretki bu sene de hac kurban bayramına denk gelecek mesela:)))

karakalem dedi ki...

evet bir de kurbanda hayvan hakları diye ortalığı inletip, üç öğün ızgara beş öğün çevirme yemeyi de ihmal etmezler.. Vah hallerine ki kendilerini kandırıyorlar sadece..