19 Kasım 2009

Aşk Sayıklamaları*7


Maddenin (düzeltme) hallerini bilmeyenimiz yoktur, aşkın hallerini de. Madde içinde halden hale geçerken bir işlem bir etmen gerekir ama aşkta bazen hayal bile yeter halden hale düşmek için..

Aşkın mecnun hali mesela; pek bir suskun pek bir bezgindir sureten ama sireten yanına yaklaşmak namümkün hatta ötesidir. Malumu bilir belki.. Nice şiirler öznesine bu hali kahraman ederken, nice aşıklar bedenine bakmadan bu elbise ile gezinirler yarin bahçesinde.. Bu halin ateşi güneşi meskun bırakırken, yağmura inat yaşlar akıtır, gönül ikliminde. Halbuki yarda bilmez bazen, küser belki, "neredesin civanım, yarim diye" arzu halini gecenin kuytu anlarında yıldızlarla paylaşır. Ve aynı yıldıza baktığından habersizdir mecnunuyla, ne bilsin, çöllerdeki tüm yıldızların Leyla yıldızı olduğunu. Nazlanmak hakkıdır sadece, bu hal de ayrı bir halidir aşkın, çözümsüz ama en nadide hallerinden..

Sorsalar naz makamında mı olmak istersiniz, niyaz makamında mı diye gönüllere, cevap hangi halden tevellüt eder bilemem; ama mecnuna yakışan ayrıdır, leylaya yakışan ayrı ve bu nedenle makamı değil makama yakışanı bulmak gerekir.
Mecnun niyaz makamındadır dedik ya, naz olmasa niyaz yüz bulur muydu geceden, yalnızlıktan, hasretten, elbette hayır. Ve fakat nazlı yar de niyazın seciyesine denk düşer; niyaz var geceyi gündüz eder, niyaz var gündüz gaflet üfler..

Aşkın Leyla hali, pek bir nazlı, pek bir güzel, pek bir ulaşılmazdır ama beklemenin belirsizliği, bülbülün çilesinden öte yankı yapar cihanın duvarlarında, arananken, arayamamak, mayın tarlasında koşmak gibidir, her adımda dikkatli her bakışta temkinlik olmak gerekir. Ve fakat rahatta bilir çok kez mecnunu, o'nu ve eseflenir efkarlanır yaşlı ağaçların, gamsız bulutların gölgesinde, "neredesin Leylam bak ne hallerdeyim aşkından, bir ses ver çölüme serap olsun, bir haber yolla koynumda pusula dursun," diye dolanır. Halbuki aşkın hasret halidir yare bir an önce ulaşmak için onunla kızgınlaşmak, uğraşmak didinmek; ama gelip geçicidir, yarin beldesinden gelen bir kitmire dahi şefkat besletir, kitmirin gözleri belki leylasınına bakmıştır ümidiyle..

Ey aşkı bir halde yaratıp binlerce haliyle gönüllere koyan Rabbim, gerçek aşkını, rıza lezzetinde yaşamayı nasip eyle..

3 yorum:

bahar gelsin dedi ki...

AMİNNNN

umidim dedi ki...

Yazı güzel olmuş.
Bir şey sorucam: maddenin katı halleri mi maddenin halleri mi (giriş cümlesi)

Kolaylıklar

karakalem dedi ki...

umidim>evet onu atlamışım, doğrusu halleri olmalıydı, teşekkür ederim okuduğunuz ve uyardığınız için..

Bahar gelsin> :)