23 Kasım 2009

Kurban Ve Düğün Daveti

Kurban bayramına üç gün kaldı. Fakat her yıl olduğu gibi bu yılda bu konuyu gereğinden fazla sulandıranlarla, değerini düşürmeye çalışanlar çıkıyor. Malum ifadelerle ilginç haklardan hukuklardan bahsediyorlar. Buna karşı çıkacak şeyler yazmayacağım, yazacağım şey, o karşı çıkanlardan çok orta halli müslümanlar için. Çünki bu inanç işi, işi eğip bükenlerin kurban inancı neredeyse yok bu sebeple pek itiraz dinlemiyorlar.
Gelelim asıl kesmesi gerekipte, kesmemek için bazı basit ve sudan sebeplerle binbir takla atmaya çalışan biz müslümanlara. Bugün kurban bir kişi için üç yüz llira bir bedele denk geliyor. Durumu normal olan bir aile en azından bir hisse olarak bu ibadeti yerine getirebilir, getirmelidir. Fakir olanlara çok zor durumda olanlara zaten vacip değil ki zaten herkes kendisini bilir.
Şimdi öyle bir haldeyiz ki bu ibadet gözümüzde dağlar gibi oluyor. Ben şöyleyim, böyle şunu aldım vesair vesair. Bugün bu ülkedeki müslümanların 100 de 75i evine en az bir koyun alabilecek duruma sahiptir; ama ne hikmetse bundan dahi imtina ediliyor. Halbuki 300 lirayı bir çok lüzumsuz şeye bir çırpıda harcaya biliyoruz. Bu bir ibadet, ve ibadet demek Hz Allah'ın rızasına başvurmak ona talip olmak demektir; bunu bilmeyenimiz yok ama bir çok ibadette olduğu gibi gereksiz kaprislerle-kime yapıyorsak- kaçınma yoluna düşüyoruz. Bu ibadetin bir çok mühim faydası olduğu ehline malum kitaplarda geçiyor. " Elbette onların (kurbanların) ne etleri, ne kanları Allah'a ermez velakin ona sizden olan takva erecektir.." Hacc suresi,33.ayet)
Konuyu biraz daha bize yaklaştırmak için farklı bir noktaya çıkalım; düğün davetleri özellikle yakın akrabaların davetleri, hepimiz için bir sevinçtir. Düğün günü randevularımız varsa erteler bir çok işimizi geciktirebiliriz. Katılmak için elimizden geleni yapar ve hatta o davete çok kez yeni alınmış elbislerle gideriz, durumu biraz iyi olupta davet sahibine daha yakın olanlarımız eşimizden çocuğumuza, ayırmadan iyi ve yeni elbiseler alırız. Çünkü o davetin bir özelliği vardır ve değer vermek gerekir. Ama taksitle ama peşin, hiç düşünmez harcarız. Kendi çevremden yakın örnekler söyleyeyim, çevremdeki bir çok aile en fazla iki düğüne aynı elbiseyle gidiyor bilhassa kadınlar-suçlamıyorum-. Marka vermeyeyim ama bugün iyi bir eşarp 70lira altında değil, iyi bir bluz 100-150 arasında. Şimdi bir aile de düğünlere sadece bir kimseye giyim kuşam düşünülse en az 250 lira para gözden çıkarılıyor; ve bu yılda en az bir kez oluyor, oluyordur. Konuyu başa sarıp şöyle sorayım, Kurban ne, bir davet, müslüman için düğün bayram, sahibi kim Hz Allah, peki dayı oğlu amca kızına verilen bir değeri hak etmiyor mu Yüce Rabbimizin daveti ?. Düşünüyor muyuz?.. Her düğünde harcadığmız iki elbise parası kadar ancak tutuyor bir koç, koyun.. Açıkcası kendim de dahil etrafa iyi görünmek için harcadığmız paraların hiç lafını etmezken, en az bir kurban için aşmadığmız dere kalmıyor. 7 kişiye kesenler bir yana, ne olursak olalım, ailemizi korumak için dahi olsa bir koç, bir koyunu hiç düşünmeden alıp, bayram için hazırlayalım en azından, çünkü hiç birimizin yarın huzurullah ta vereceği cevabı yok. Şöyle bitireyim peki, Hz Resulullah efendimiz bir düğün yapsa ve en az bir koyun kesenin kendisini 1 dakika 2 kesenin iki dakika, 3 kesnin 3 dakika görebileceğini ve kestiği adetle bunun artacağını söylese birbirimizi parçalayıp, varımızı yoğumuzu satıp ne kadar koyun koç varsa almaya çalışmaz mıydık?. E peki şimdi niye kaçıyoruz, neden bir koyunla bırakalım dakikayı, Hz Resul'un şefaatine nail olabileceğimizi bile bile imtina ediyoruz ki?.. Rabbim akıl fikir verip gafletten kurtarsın..

2 yorum:

bahar gelsin dedi ki...

güzel noktalara temas edilmiş
herkese hayırlı bayramlar şimdiden
mevla bizi affede bayram o bayram ola

karakalem dedi ki...

amin sizinde bayramınızı tebrik ederim..