04 Eylül 2010

Köşe Yazarı Olsaydım*6


Ülkenin hali, uzaktan bakıldığında fırtına öncesindeki sessizliğe benziyor. Eylül ayı Ramazan-ı Şerifin bitişiyle manevi havadan çıkarken, on ikinci gününde siyasi havanın tam göbeğinden nemalanacak.

Güzel memleketimin, bu olaylara kaygısız gibi durduğu düşünülsede, kazın ayağı pek öyle değil.

Yinede referandumun ertesi sabah ülkede bir şeylerin olumlu yada olumsuz değişeceğine inanlar varsa onları saflık mertebesinde biraz daha bırakalım derim. Milletin derdi, iş güç yahu, Anayasa pek tabiki elzem lakin, biz halkın ahvali şartına girebilecek kadar da yakın değil. Bu yaşa geldim daha hiç merak etmedim, Hukuk dersleri hariç 80 anayasası nedir ne değildir aklıma hemen hemen hiç düşmedi.

Hattı zatında anayasaya gelene kadar çözülmesi gereken KPSS adıyla nam salmış bir sınav rezaleti var ki evlere şenlik. Hayır bir sirkin kuralları bile bellidir; ama ÖSYM denilen sınav harçlarını peşin almak dışında esnekliği çözülemeyen kurum, eğer Avrupa kıtasının herhangi bir yerindeki bir ülkede olsaydı, değil suçluları bulunca karar vermek, en ufak bir zanda dahi tepeden tırnağa kadro lav edilirdi. Yüksek Öğretim vermek için öncelikle yüksek bir izan sahibide olmak gerekir hattı zatında. Evet ya da hayıra sıkışmış kalmışken, bazı kurumlarıda araya sıkıştırmalı ve hatta oy pusulalarının yanına yök'ü de iliştirip aradan çıkarmalı YÖK 'e evet mi hayır mı diye. Emin olunuz ki, Anayasa ya çıkacak herhangi bir seçenekten daha fazla oybirliği çıkacaktır.

Yazılacak konu çok ve referandum hasebiyle üzerine gidilen sıkıntılar az. Misal M.E.B Öğretmenleri yerleştirmek için ayrı bir sınav düşünüyormuş KPSS'den ayrı olarak. Öğretmenlik fakültesini bitirmiş bir kişi neden tekrar sınava alınır neden rüştünü ispatla, bakalım dört yıl yatmış mısın yatmış mısın denilir anlamadım. Eğer böyle olursa ileride bir çok meslek grubu için ayrı yeterlilik sınavı yapmak gerekir. Yarın Kandil-i Şerif ve bu mübarek günde daha ileri gidip köşemizden can sıkmayalım, cümle Ümmet-i Muhammed'in Kandili mübarek olsun.


Hiç yorum yok: