04 Şubat 2012

Kişi Bildiğinin De Düşmanıymış ?

Kişi bilmediğinin düşmanıdır derler. Bir konuyu, tavrı, tutumu bilmemek ona düşmanlık için yeter bir sebep olduğuna çıkan bu veciz ifade günümüzde bildiğine de düşman olmak şekline dönüşmüş de haberimiz yok. Herkesin inancı kendi hayat görüşünü bağlar. İslam dininde zorlama yoktur. İkaz vardır, nasihat vardır. Bu yollarda bir yere kadar uygulanır. Fazlasına müsade edilmez ve Kur'anı Azimişşan noktayı koyar."Le küm dinü küm ve liyedin" senin dini sana benim dinim bana." Buraya kadar her şey normal iken, bir vakit birileri çıkıp bilerek ya da bilmeyerek dindarlıktan bahsedince nedense herkes ayağa kalkar. Korku dağları sarar, dindarlığı, şeriat devleti noktasına kadar çeker ve uykuları kaçar. Halbuki ne kadar gereksiz ve laçka bir durum. Bugün hiç bir aklı başında müslüman kendine böyle bir misyon edinmiş değildir. Evlatlarını inaçlı şekilde yetiştirme gayretiyle telaşlı iken vatana millete hayırlı olsun diye de dualar eder. En sağlam kalelerden olan TSK nın dahi genel kabul görmüş sıfatı mehmetçiktir. Mehmetçik diye neden denir kime denir anlatmaya lüzum yok dileyen bakabilir gerekli kaynaklara. İnsanların yeterince kendi dertleri var. Malum medyaların bu meseleyi problemmiş gibi tutup ucundan orta yere atması hiç hoş değil. Ve hatta zavallıca.  Halk içerisinde bu konuların problem olduğunu düşünen varsa pek halka karışmadığı belli. Zira genel olarak kimse kimsenin bir şeyine karışmıyor. Dini yaşamak isteyende yaşıyor, başka inaçları yol tutmuş olanda yaşıyor. İki üç münferit hadiseyi ısıtıp ısıtıp ortaya atanlarda korkudan vay yandık, vay bittik hezeyanları ile kinlenerek etrafa yamaya çalışıyor.. Ahlaklı insandan kimseye zarar gelmez, İslam ahlakını tam almışdan karıncaya dahi zarar gelmez Bu yüzden sağda solda dindarlık ifadesini yakalayıp, islama saldırı fırsatı bulduklarını sananları kendi vicdanlarına havale ediyorum.

2 yorum:

Adsız dedi ki...

He ya aklı başında müslüman ya başımızdakiler, görüyoruz müslümanlıklarını.

Arkadaş, din kişisel bir konudur. Bunu siyasi malzeme yapanlar mı aklı başında şimdi? Bunu siyaset aracı haline getirmeye kalkan mı aklı başında?

Ucuz populizm peşinde koşan mı aklı başında? Bırakın allah aşkına.

Dindar olmak illa müslüman olmak mı demek? Size ne? Ateistsem de ateistim ayrıca, size ne? Ateist nesil yetişsin dese bundan sonra birisi çıkıp sana, ne diyeceksin?

Saçma sapan şeyleri sizin önünüze atıyorlar. Sonra çok hassasız ya buna kafa yoruyoruz. Bıraksanıza ya, aklı başında vatandaşın olduğu ülkede bir siyasi bu salak lafları ettiğinde efendi noluyoruz, sanane benim dinimden der.

Bir takım duygu sömürüsü, korkku edebiyatı ve karşı edebiyatı ile anlamsız, saçma sapan bir hassasiyet gösterişine kapılıyorsunuz.

Önce dindar vatandaşlarımız prim vermeyecek bu işin sömürülmesine.

Görmüyor musun bunun bir "siyasi manevra" olduğunu? Hayret bir şey.

Şeriat edebiyatı diye bri şey tutturmuşsunuz, işinize geliyor ya laf söylemek kolay ya, sözde dini savunuyoruz ya, hemen karşı boş cevapları yazın.

Laf ola beri gele...

Vicdanmış.
Zaten bu ülkede sadece dindarların vicdanı var değil mi? Büyük yüce başbakanımızdan iyi kim bilecek?

Ahlak'ın islamı, hristiyanı olmaz. Çıkarın şunu kafanızdan. İyi insan olur, kötü insan olur. Budist ahlaksız da olabilir, aşırı dinci birisi ahlaklı da olabilir.

Bu tanımları yapmaya başlamak siyasilerin işi değildir, beyim.

H;M dedi ki...

yazıyı tam olarak okuyup okumadığınızdan emin değilim zira yazının ana fikri inaçsızlarla ilgili bir yaftalama değil. İkincisi başbakanın ya da her hangi birinin ne söylediği umrumda değil. Onlardan bana ne... Ben İslam a saldırı olan yerde susmam, ve usulunce elimden geleni yaparım Bugün medya dindarlık üzerinden direk islam ı hedef alıyor, korkuyor. İsteyen istediği gibi yaşar zaten aklıbaşında hiç bir kimse karşısındakinin görüşüne laf atmaz atamaz... Olması gereken de budur. Siz bir yazıdan ateistliğe laf atıldığını düşünerek tepki koyuyorsanız ben de gereksiz bir açıklama yapıpta dinimi yem edenleri, ve o yemi alıp iyice etrafa saçanları vicdanlarına bırakabilirim...